Władze lokalne i regionalne, odpowiedzialne za ponad 70 % inwestycji publicznych, pełnią zasadniczą funkcję we wspieraniu projektów inwestycyjnych i zarządzaniu nimi, dbają o to, by publiczne i prywatne środki finansowe dotarły do gospodarki realnej i tym samym stwarzają optymalne warunki dla inwestycji bez generowania dodatkowego zadłużenia. Inwestycje UE powinny przyczyniać się do spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w Europie. Wszystkie poziomy sprawowania rządów powinny dążyć do poprawy zarządzania gospodarczego, przejrzystości i skuteczności wydatków publicznych, tak aby osiągnąć w terenie wymierne wyniki w zakresie wzrostu i zatrudnienia.
Regiony i miasta UE usprawniają inwestycje w UE
- Przyczyniamy się do poprawy przewidywalności regulacyjnej i warunków ramowych, a także do usuwania barier w dostępie do lokalnych pośredników, takich jak banki, fundusze venture capital, fundusze innowacyjne i badawcze, z myślą o przyciągnięciu kapitału prywatnego i inwestycji, zwłaszcza dla MŚP, które w wymiarze lokalnym tworzą dwa z trzech stabilnych miejsc pracy w sektorze prywatnym i które gwarantują najlepsze zatrudnienie i jakość pracy. Podejmujemy reformy strukturalne i poprzez zarządzanie długiem i rozsądne wydatkowanie wspieramy odpowiedzialność budżetową.
- Popieramy zmniejszanie luki inwestycyjnej oraz zadbanie o to, by wszystkie regiony, w tym te, które pozostają w tyle pod względem rozwoju gospodarczego i mają gorsze położenie geograficzne, zamieniły się w proaktywne podmioty w celu zwiększenia spójności w całej UE.
- Z chęcią przyczynimy się do lepszej koordynacji budżetów na wszystkich poziomach sprawowania rządów – europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym – w celu maksymalnego wykorzystania inwestycji i osiągnięcia wymiernych wyników w terenie. Apelujemy o koordynację i spójność między instrumentami na poziomie UE i innymi źródłami wsparcia finansowego ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), krajowych banków prorozwojowych i regionalnych banków rozwoju, a także wzywamy do włączenia samorządów terytorialnych w wielopoziomowe konsultacje.
- Zobowiązujemy się do poprawy zdolności administracyjnej i umiejętności z zakresu sprawowania rządów związanych z planowaniem strategicznym, tak by powiązać specyfikę i atuty konkurencyjne poszczególnych regionów i miast z innymi odnośnymi zaangażowanymi stronami i opracować strategie inwestycyjne dostosowane do konkretnych potrzeb.
- Kierujemy się wynikami działalności i wzywamy do większej wymiany dobrych praktyk, wzajemnej oceny, wzajemnego uczenia się i opracowania programów zwiększania świadomości, kursów oraz szkoleń dla regionalnych i lokalnych administratorów publicznych odpowiedzialnych za planowanie, wdrażanie i rozliczanie instrumentów finansowych.
Rozwiązania finansowe dostosowane do potrzeb i potencjału lokalnych gospodarek - Apelujemy o dostosowane do potrzeb rozwiązania finansowe, przede wszystkim w dziedzinie infrastruktury szerokopasmowej i sieci energetycznych, odnawialnych źródeł energii i mikroprzedsiębiorstw, rozwoju obszarów miejskich, transportu, edukacji, badań i innowacji.
- Chcemy strategii inwestycyjnej obejmującej instrumenty finansowe, opartej na popieranej przez EPL zasadzie społecznej gospodarki rynkowej oraz koncentrującej się raczej na osiąganiu długofalowych korzyści dla gospodarki UE niż rozliczaniu udzielonego wsparcia.
- Potrzebujemy płynnej, stabilnej i zróżnicowanej unii rynków kapitałowych, aby wspierać firmy i przedsiębiorców tworzących innowacje, wzrost i miejsca pracy w naszych regionach i miastach.
- Chcemy, aby instrumenty finansowe w postaci pożyczek, kapitału własnego i gwarancji były przejrzyste, rozliczalne i dostępne na bardziej korzystnych warunkach niż standardowe pożyczki handlowe, skoro coraz częściej korzysta się z nich w kontekście europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. W tym kontekście popieramy także udzielanie gwarancji UE na projekty finansowane przez EBI.
- Apelujemy o właściwe wsparcie finansowe dla projektów małej skali i klastrów projektów na poziomie lokalnym i regionalnym, gdyż przyczyniają się one do tworzenia wzrostu i zatrudnienia w społecznościach lokalnych. Opowiadamy się przeciwko koncentracji terytorialnej.
- Pragniemy uproszczenia procedur i przyspieszenia wdrażania jakościowych projektów unijnych, a także wzywamy do priorytetowego potraktowania MŚP oraz spółek o niskiej lub średniej kapitalizacji. Mając na uwadze fakt, że stanowią one podstawę gospodarki UE, apelujemy o większą elastyczność opcji finansowania ich kapitału obrotowego.
- Wzywamy Komisję Europejską do uwzględnienia władz lokalnych i regionalnych w następnej analizie wzrostu gospodarczego jako faktycznych partnerów biorących udział w opracowywaniu i wdrażaniu krajowych programów reform, których realizacji powinny towarzyszyć porozumienia w sprawie wielopoziomowego sprawowania rządów.
- Podkreślamy, że Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) uzupełnia inne instrumenty budżetowe i powinien zostać skierowany do obszarów, które obecnie są niedofinansowane. Chcemy zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w ramach EFIS, zwłaszcza w serię projektów i Europejskie Centrum Doradztwa Inwestycyjnego, abyśmy przy wyborze, wspieraniu projektów oraz zarządzaniu nimi mogli podzielić się naszą wiedzą.
- Apelujemy o solidne synergie między EFIS a europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi poprzez współfinansowanie projektów korzystających z instrumentów finansowych bądź dofinansowania, tak aby uniknąć dublowania zadań i zadbać o większą elastyczność łączącą fundusze i finansowanie. Wzywamy do rozszerzenia zakresu wyłączenia zawartego w pakcie na rzecz stabilności i wzrostu na wszystkie projekty europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.
- Apelujemy o solidną kolegialną współpracę między Komisją, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i samorządami terytorialnymi, tak aby inwestycje unijne w regionach i miastach sprzyjały dobrobytowi i dobrostanowi obywateli europejskich dziś i w przyszłości.